Reklama
 
Blog | Vladimír Votápek

Putinův vlastňák

Ruský prezident chtěl potrestat země, které uvalily na Moskvu sankce za její agresi proti Ukrajině. Namísto hysterie doporučuji zachovat chladnou hlavu a počkat, komu vlastně ruské embargo ublíží: zda našim zemědělcům, nebo samotnému Putinovi, který svým krokem určitě podráždí ruské elity, zvyklé na evropské potraviny.

 

Pan prezident Putin zakázal dovoz potravin ze zemí, které podporují sankce proti Rusku za jeho agresi proti Ukrajině a naši zemědělci, spolu s částí novinářské obce, obratem propadli hysterii. Jednotlivé redakce a média se předhánějí v odhadech negativních důsledků na evropské a české zemědělství. Ne, určitě nechci popírat možné dopady ruského embarga. Ale jsem přesvědčen, že nebude nijak likvidační. A když vezmu do úvahy štědrý systém nejrůznějších podpor, dotací a kompenzací, vůbec bych se nedivil, kdyby na Putinovu zákazu nakonec naši agrárníci vydělali.


Spíš než dopady na EU (Česko) by mne zajímalo, jaký důsledek bude mít ruský zákaz na matičku Rus a její obyvatele. Rusko je totiž na dovozu potravin už dlouhá desetiletí závislé. Jistě, dovézt je může i odjinud než z EU nebo USA, ale nebude to jaksi hned a určitě to nebude zadarmo. Myšlenku, že by si Rusko odpovídající potraviny samo vypěstovalo, pak můžeme rovnou opustit. Takový zázrak nedokázali ani kouzelníci z Politbyra ÚV KSSS a zcela určitě to nedokáže ani jejich učeň Vladimír Putin. A to i přesto, že v r. 2010 vyhlásil pětiletý program zaměřený na dosažení potravinové soběstačnosti. Program samozřejmě zkrachoval, ale možná že teď, až dojdou evropské potraviny, bude se pan prezident tvářit, že už je Rusko soběstačné…

Reklama

Zákaz dovozu potravin bude mít pro Rusko celou řadu negativních důsledků, o kterých by mohl spekulovat každý student ekonomie. Pro mne osobně ale bude nejzajímavější sledovat reakci ruské elity. Ta totiž chodí nakupovat do drahých hypermarketů, kde vidíte (skoro) jenom západní potraviny. Ne, že by se ruská (běloruská, brazilská…) produkce nedala jíst. Ale horních 10% se bude zcela jistě ošklíbat. Jednak si už dávno zvykli na onačejší zboží a druhak přece nebudou jíst to, co jejich poddaní? Takže až jim dojde francouzské víno, skotská whisky a španělská šunka, až se budou muset tvářit jako vlastenci a vrátit se k doktorské kolbáse a čokoládě Aljonka, možná se začnou zamýšlet nad tím, zda jim Putinovo dobrodružství stojí za to.

Nahlíženo z tohoto úhlu by zákaz dovozu potravin mohl být docela hezký Putinův vlastní gól. Když si pomyslíme, že celé dobrodružství s Krymem a východní Ukrajinou spustil proto, aby si zvýšil otřesenou popularitu a zamaskoval neúspěch ekonomických reforem, pak nespokojenost elit by mohla být přesně ten důsledek, který určitě nezamýšlel.